این هنر، پارینه است
جستجو
Filters
شماره تماس: 47764 - 021
Close

9 نکته مهم که در خرید کفش باید بدانید!!! (انتخاب سایز کفش)

9 نکته مهم که در خرید کفش باید بدانید!!! (انتخاب سایز کفش)

برای انتخاب یک کفش مناسب، باید به این سوالات پاسخ دهید:

 1. رویه کفش مدنظر شما چیست؟

  • رویه چرم

   چرم، ماده‌ای انعطاف‌پذیر و درعین‌حال بادوام است. چرم در دو نوع طبیعی و مصنوعی وجود دارد. رویه چرم طبیعی، مقاومت بالایی در برابر پارگی و سایش دارد. چرم طبیعی ماده‌ای است که هوا را به‌راحتی از خود عبور می‌دهد و قابل تنفس است. این ماده عایق گرما است و دمای پا را در درجه حرارت‌های مختلف تنظیم می‌کند. چرم‌های مصنوعی، عمر کمتری نسبت به چرم‌های طبیعی دارند. کفش‌های چرم در رطوبت دچار آسیب می‌شوند، به همین دلیل برای فعالیت‌های ورزشی مناسب نیستند.

  • رویه پارچه یا بافت

   پارچه‌ها و الیاف طبیعی نیز برای تولید رویه کفش مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از کفش‌هایی که با مواد طبیعی تولید شده‌اند؛‌ برای محیط‌زیست ضرری ندارد. این کفش‌ها دارای ظاهر زیبا و شیک هستند ولی در برابر رطوبت مقاومت خوبی ندارند. همچنین کفش‌های تولید شده از مواد طبیعی راحت، سبک، نرم و انعطاف‌پذیر هستند. در کفش‌های اسپرت کتانی نیز رویه از پارچه، چرم و یا ترکیب هر دو استفاده می‌شود.

  • رویه چرم مصنوعی

   برای تولید برخی کفش‌های ارزان قیمت‌تر، در رویه از چرم مصنوعی (پارچه با رویه پلی اورتان) استفاده می‌کنند. این رویه معمولاً خشک و مقاوم است و به‌صورت ضد آب طراحی می‌شوند و در طبیعت‌گردی و یا مصارف روزمره کاربرد دارند. این رویه در هوای گرم برای استفاده مناسب نیست زیرا باعث عرق کردن پا در طولانی‌مدت می‌شود.

  • رویه ترکیبی از مواد مصنوعی

   مواد مصنوعی مورداستفاده در تولید رویه کفش‌ها می‌تواند مواد متنوعی ازجمله فوم، نبوک مصنوعی، نمد مصنوعی و سایر مواد باشد. کفش‌های ورزشی که دارای رویه با مواد مصنوعی مختلف هستند، هم می‌توانند سبک و انعطاف‌پذیر باشند، هم می‌توانند سفت‌ و سخت و مقاوم باشند.

 2. کاربرد کفش مدنظر شما چیست؟

  • کفش‌های چرمی، بهترین گزینه برای کاربردهای کلاسیک و مجلسی است.

  • کفش‌های با رویه پارچه و یا بافت، بهترین گزینه برای کاربرد راحتی، روزمره و ورزشی است.

  • برای مصارف تخصصی از جمله کار یا ایمنی، باید از کفش‌های با ویژگی‌های استاندارد استفاده کرد.

 3. کدام نوع زیره کفش برای شما مدنظر است؟

  شما می‌توانید با استفاده از جدول راهنمای زیره کفش که در ادامه می‌آید، زیره مناسب برای خود را انتخاب کنید.

  اگر بخواهیم جدول بالا را خلاصه کنیم؛ می‌توان گفت که اگر برای شما دوام و قیمت مهم است؛ زیره پی.یو بهترین انتخاب می‌باشد ولی اگر به دنبال زیبایی و بالاترین کیفیت هستید؛ زیره‌های نئولایت یا کروپون را انتخاب کنید.


  انواع زیره کفشوزنعایق حرارتیامکان سایشامکان شکستنقدرت اصطکاکنوع مواد
  پلی اورتان PU نسبتا سبک هست بسیار کم بسیار کم بالا نرم
  پلی اورتان ترموپلاستیک TPU سبک نیست ندارد ندارد بالا سفت
  ترکیبیEVA  و لاستیک نسبتا سبک هست ندارد ندارد بالا نسبتا نرم
  ترمو Termo نسبتا سنگین هست ندارد ندارد بالا سفت
  لاستیک Rubber سنگین نسبتا هست ندارد ندارد بسیار بالا سفت
  پفک (ابری) بسیار سبک هست دارد ندارد پایین بسیار نرم
  نئولایت/ میکرولایت سنگین حرارت را نگه می‌دارد دارد دارد پایین سفت
  چرم (کوروپون) سنگین خنکی را نگه می‌دارد دارد ندارد پایین سفت و بسیار
  EVA بسیار سبک نیست نسبتا دارد ندارد متوسط بسیار نرم
  PVC نسبتا سبک نسبتا هست ندارد نسبتا دارد متوسط سفت در سرما

   

   

 4. سایز پای شما چیست؟

  برای آنکه از سایز پای خود را بر اساس استاندارد بدانید؛ می‌توانید طول کف پای خود (از نوک بلندترین انگشت پا تا پاشنه) را اندازه بگیرید و برای کفش‌های زنانه، این عدد را در 1.55 ضرب کنید و برای کفش مردانه، این عدد را در 1.66 ضرب کنید.

  نحوه اندازه گیری طول پا

  کسانی که آز (سینه) پای بالایی دارند و افرادی که پاهای پهنی دارند، باید از سایز بزرگتر استفاده کنند.  طول کف پاجنسیتسایز کفش
  23 زنانه/ میانه 36
  23.5 زنانه/ میانه 37
  24 زنانه/ میانه 38
  24.5 زنانه/ میانه 39
  25 زنانه/ میانه/ مردانه 40
  25.5 زنانه/ میانه/ مردانه 41
  26 مردانه 42
  26.5 مردانه 43
  27 مردانه 44
  27.5 مردانه 45
  28 مردانه 46
  28.5 مردانه 47
  29 مردانه 48

   

  توضیح: سایز میانه، شامل کفش‌هایی با قالب یا مدل مردانه می‌باشد که برای نوجوانان و جوانان با سایز 36 تا 39 مناسب است.

  علیرغم وجود استاندارد برای سایز کفش، ولی مهم‌تر از این، راحتی پا در کفش است.

 5. آیا طبی بودن کفش برای شما مهم است؟

  کفش‌های طبی این ویژگی‌ها را دارد:

  • کفی کفش طبی باید از استحکام کافی برخوردار باشد و بتواند شوک وارده به کف پا را جذب کند. به طور کلی، نیرویی که در حال راه رفتن از زمین و کف پا به بدن منتقل می‌شود، معمولا حدود دو برابر وزن بدن است. این نیرو در حالت دویدن حتی تا 10 برابر وزن بدن هم به اندام‌ها منتقل خواهد شد. بنابراین‌ کفی کفش می‌تواند نقش مهمی در انتقال و پخش نیرو از زمین به کف پا و در نهایت به بدن داشته باشد.

  • کفی کفش طبی باید کاملا متناسب با ویژگی‌های کف و قوس کف پا باشد. ضمن اینکه باید سبک، ضخیم و جاذب ضربه (دارای خاصیت الاستیکی) به‌خصوص در ناحیه پاشنه هم باشد.

  • سایز کفش طبی مناسب باید کاملا اندازه پا باشد، نه تنگ‌تر و نه گشادتر. اگر کفش شما بیش از حد تنگ باشد یا پاهایتان را فشار دهد، خونرسانی در ناحیه پا مختل خواهد شد. ایجاد نقاط فشاری و زخم ناشی از آن هم می‌تواند از دیگر عوارض پوشیدن کفش‌های طبی یا غیرطبی تنگ باشد.

  • معمولا قسمت جلویی کفش طبی مناسب باید فضای مناسب برای انگشتان پا را داشته باشد، یعنی انگشتان پای شما باید در فضایی قرار بگیرند که نه آنقدر تنگ باشد كه روی هم بیفتند و فشرده شوند و نه آنقدر فضای قرار گرفتنشان در پنجه کفش گشاد و باز باشد که محافظت خوبی از آنها در برابر ضربه‌های احتمالی انجام نشود.

  • ضمن اینکه باید حدود یک سانتی‌متر بین نوک انگشت شست و نوک کفش طبی فضای خالی وجود داشته باشد تا فشاری به انگشت‌ها هنگام راه رفتن وارد نشود.

  • رویه کفش طبی باید انعطاف‌پذیر و از جنس چرم باشد تا بتواند سرما و گرما را به خوبی به پا منتقل کند.

  • پشتی سفت و محکم:
   پشتی کفش قسمتی از کفش است که در پشت پاشنه پا قرار می گیرد. این پشتی باید سفت و محکم باشد و اصطلاحا "قدک" داشته باشد. برای امتحان کردن پشتی کفش، با شست خود بر روی آن فشار دهید. اگر فرو نرفت، پشتی محکمی دارد.

  • کف داخلی با شکل مناسب:
   کفی کفش از داخل باید قوس هایی داشته باشد که هماهنگ با قوس های کف پا باشد. وزن بدن در داخل چنین کفشی به صورت متناسب بر روی تمام سطح کف آن توزیع شده و پا در چنین کفی احساس راحتی می کند. مهم ترین قوس کف پا، قوس طولی آن است. پس کف داخلی کفش باید در قسمت میانی و داخلی کمی برجسته تر باشد.

  • پاشنه مناسب:
   کفش بدون پاشنه و کفش با پاشنه بلند هر دو مضر هستند. اندازه پاشنه به طور متعادل باید حدود 1.5 تا 4 سانتیمتر باشد.

  • کف قوسی شکل کفش :
   کف بیرونی کفش باید قدری گوژ باشد تا وسط کفش پایین تر از دو انتهای آن قرار گیرد. راه رفتن در چنین کفشی بسیار راحت بوده و در هنگام راه رفتن، موقع اصابت پاشنه به زمین و موقع بلند شدن پنجه از زمین، فشار زیادی به کف پا و مچ پا وارد نمی شود.

  • سطح داخلی یکنواخت :
   با دست کشیدن به تمام سطح داخلی کفش باید متوجه شویم سطوح یکنواخت و قوس های نرمی در درون کفش وجود دارد. این چنین کفش هایی در موقع راه رفتن فشار کمتری را به پوست وارد می کنند.

   

 6. بهتر است چه زمانی به خرید کفش چرم برویم؟

  عصرها برای خرید کفش مراجعه کنید. زیرا پا در طول روز ورم می‌کند و سایز واقعی شما، همان موقع است.

   

 7. راحتی کفش باید چگونه باشد؟

  به راحتی کفش در پای خود و هنگام راه رفتن، بیشتر به اطلاعات سایز کفش بر روی جعبه اعتماد کنید.

   

 8. آستر داخلی مناسب کدام است؟

  اگر تعریق پای شما زیاد است، حتما از کفش‌های با آستر داخلی چرمی استفاده کنید.

   

 9. کفش چرم مخصوص چه افرادی است؟

  افرادی که دارای بیماری‌هایی مانند دیابت، واریس، دیسک کمر، انحراف ستون فقرات و مشکلاتی از این قبیل دارند؛ قبل از انتخاب کفش باید به متخصص ارتوپدی مراجعه نمایند.


در صورتی که مقالات ما برای شما مفید واقع شده است، می توانید آن را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید در ضمن با قرار دادن موضوعات پیشنهادی خود در بخش نظرات کاربران می توانید ما را در تولید محتوایی که برای شما عزیزان موثر باشد، یاری فرمایید.
ثبت دیدگاه
نظرات
1400/08/08 13:16
مهمان
عالی.ممنون