هنر ایرانی، کیفیت جهانی
جستجو
Filters
شماره تماس: 47764 - 021
Close

انواع چرم

انواع چرم

چرم از دباغی پوست خام جانوران به ویژه گاو درست می شود. (به فن آماده سازی و پرداخت پوست حیوانات برای تبدیل به چرم دباغی گفته می شود.) که کاربردهای مختلفی دارد به عنوان مثال در ساخت کاپشن چرمی، کیف چرمی، کفش چرمی، کمربند چرمی و وسایل جانبی مانند جا کلیدی چرمی استفاده می شود.

انواع چرم:

چرم حیوانی: این نوع چرم از پوست حیواناتی مانند گوسفند، گاو، بز، شترمرغ و .... بدست می آِید.

چرم گاوی: این نوع چرم بسیار مقاوم است و دارای سطحی صاف است و در دو نوع نرم و خشک با ضخامت های متفاوت وجود دارد.

چرم گوسفندی: این نوع چرم زیبا، با قیمت مناسب و دوام خوب می باشد.

چرم شترمرغ: بسیار محکم و زیبا، سبک و نازک است و مقاومت بالایی دارد.

چرم انسانی: این نوع چرم فقط توسط شرکتی در انگلیس تولید می شود که طی قراردادی با افرادی که داوطلب هستند پس از مرگشان با پوست آنها کمربند و کیف و کفش تولید می کند.

چرم گیاهی: این نوع چرم با استفاده از تاتن و سایر عناصری که در پوست تنه و میوه برخی درختان یافت می شود تولید می شود. این چرم انعطاف پذیر بوده و رنگ آن قهوه ای می باشد که میزان رنگش به ترکیب شیمیایی و رنگ پوست باز می گردد. چرم گیاهی در آب پایدار نیست و بی رنگ می شود و اگر پس از خیس شدن خشک کنید چروک شده و از انعطاف پذیری و نرمی اش کاسته می شود.

دسته بندی انواع چرم:

چرم سبک:

این نوع چرم از پوست حیواناتی مانند گوسفند و بز تولید می شود که بسیار ظریف است و در ساخت محصولاتی مانند لباس چرمی، کاپشن چرمی و... استفاده می شود.

چرم نیمه سنگین:

این نوع چرم از پوست حیواناتی مانند کروکودیل و شترمرغ به دست می آید و بسیار کم یاب و گرانقیمت می باشد به همین علت بیشتر در محصولاتی که جنبه تزیینی دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

چرم سنگین:

این چرم از پوست حیواناتی مانند گاو، گوساله، شتر و .... به دست می آید. این نوع چرم بهترین نوع چرم جهت استفاده معمول می باشد و مقاومت بالایی دارد.

جنس چرم:

جنس چرم به سه گونه اشبالت، میلینگ و شرانگ تقسیم می شود:

چرم اشبالت: چرم اشبالت همان چرم گاوی است که دو طرف آن پرزدار است.

چرم میلینگ: این چرم، چرم گاوی، بزی یا گوسفندی است که یک طرف ان صاف و طرف دیگر پرزدار است.

چرم شرانگ: همان چرم گاوی است که بافت طبیعی دارد.

انصراف از نظر