این هنر، پارینه است
شماره تماس: 47764 - 021
Close

انواع چرم

انواع چرم

هنگام خرید محصولات چرمی اولین نکته ای که ذهن خریدار را مشغول می کند طبیعی یا مصنوعی بودن چرم محصولی که خریداری می کند است. تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی کار آسانی نیست به همین دلیل افراد بیشتر تمایل دارند تا محصولات چرمی خود مانند کیف چرم زنانه و کفش چرم و .... خود را از فروشگاه‌های معتبری همچون کهن چرم و پارینه و... خریداری کنند.

چرم طبیعی به علت دوام و اصالت و ظرافت بالایی که دارد بیشتر از چرم مصنوعی مورد استقبال قرار گرفته است.شما می توانید با توجه به سلیقه خود محصولات چرمی خود را با دوخت ماشینی و یا دست دوز تهیه کنید.

انواع چرم براساس استحکام

با توجه به اینکه چرم طبیعی شما از پوست چه جانداری تهیه شده باشد می تواند در دسته های زیر قرار بگیرند.

1.چرم سبک

در تولید این نوع چرم ها از پوست حیواناتی همچون بز و گوسفند استفاده می شود که به دلیل ظرافت بالایی که دارد در تولید لباس و کاپشن و دستکش مورد استفاده قرار می گیرد.

2.چرم نیمه سنگین

در تهیه این نوع چرم از پوست شترمرغ و تمساح تهیه می شود.این نوع چرم بسیار کمیاب است به همین دلیل بیشتر در اکسسوری ها مورد استفاده قرار می گیرد .علت گرانی این نوع چرم هم کمیاب بودن آن است.

3.چرم سنگین

چرم سنگین از پوست گاو ، گاومیش، شتر و گوساله تولید می شود.دلیل استفاده از این چرم در رویه کفش چرم و کیف دستی مقاومت و استحکام بالای آن است.

انواع چرم براساس استحکام

انواع چرم براساس منشا تولید

چرم طبیعی حاصل دباغی شدن پوست خام حیواناتی همچون گوسفند، گاو ،مار و بز و ... می باشد.چرم طبیعی دارای خاصیت فسادپذیری بالایی است.به همین دلیل با استفاده از مواد گیاهی و شیمیایی خاصی این پوست ها را دباغی می کنند تا مقاومت چرم در برابر فساد زیاد شود. انواع چرم طبیعی بعد از عبور از مرحله دباغی دارای انعطاف پذیری و پایداری مناسب جهت تولید انواع محصولات چرمی است.

چرم مصنوعی در دو نوع تر و خشک و از مواد پلیمری که به PVC  و PU معروف هستند، تولید می شوند. امروزه به دلیل اهمیت بالای حقوق حیوانات و گرانی چرم طبیعی اغلب از چرم مصنوعی برای تولید لوازمی همچون مبل، لباس و کیف و ... استفاده می شود.برای خرید محصولات با کیفیت می‌توانید به سایت نِگِل مراجعه کنید.

درباره چرم مصنوعی بیشتر بدانید!

انواع چرم از نظر شکل ظاهری

1.چرم ورنی

برای تولید چرم ورنی از لعاب لاکی براق بر روی پوست گاو و گوساله استفاده می شود . کاربرد این چرم بیشتر در صنعت کیف و کفش چرم زنانه و مردانه است.

2.چرم نبوک

این نوع چرم پرز ندارد و مخملی شکل است.دارای سطحی لطیف و نرم است که از بیرونی ترین لایه پوست ساخته شده است.

3.چرم جیر

این چرم برخلاف نبوک دارای پرز است و دارای مقاومت کمتری است و از پایینی ترین قسمت پوست تهیه می شود.

4.چرم اشبالت

اشبالت از لایه لایه کردن انواع چرم ضخیم تولید می شود.این چرم دارای سطحی صاف و یکدست است.از معایب این چرم می توان به خاکگیر بودن آن اشاره کرد که این مشکل به علت پرزدار بودن چرم است.

انواع چرم از نظر شکل ظاهری

چرم ها براساس نوع دباغی

معمولا چرم ها به دو صورت گیاهی و کرومی دباغی ( به مجموعه کارهایی که برای تبدیل پوست خام به چرم انجام می شود دباغی گفته می شود.) می شوند .

1.چرم گیاهی

در تولید آن در هنگام دباغی از هیچ مواد شیمیایی استفاده نشده و از رنگ های گیاهی استفاده می شود. این نوع چرم برای انسان ضرر کمتری دارد.این نوع چرم گران تر است چراکه مقاومت و انعطاف پذیری آن بالاست.

2.چرم کرومی

این چرم با استفاده از فلز کروم دباغی می شود.برای زیباتر شدن این نوع چرم در رویه آن طرح چاپ می کنند و کیفیت نسبتا کمتری نسبت به چرم گیاهی دارد.

چرم ها براساس نوع دباغی

ثبت دیدگاه